Hiteligénylés BARlistásként 2023-ban? Egyszerűbb, mint gondolnád!

0
2664





A KHR (régebbi nevén BAR), vagyis a Központi Hitelinformációs rendszer a magánszemélyek és vállalkozások hitelszerződés adatait tartalmazó nyilvántartás. A BAR rendszer azért előnyős a bankok számára, mert könnyedén tudnak informálódni az ügyfelek hitelmúltjáról, ami a hitelbírálat során egy fontos szempont. A BAR listának két alapvető típusát különböztetjük meg: pozitív és negatív BAR listát.

Hiteligénylés passzív BAR esetén? Itt találod a választ!



 

 Hiteligénylés passzív BAR esetén

Negatív KHR/BAR

A negatív KHR/BAR az adósok fekete listája, itt szerepelhetünk aktív, vagy passzív státusszal. A negatív KHR-ben való szereplés az egyik legrosszabb dolog, ami a banki hitelfelvétel során történhet veled. Milyen esetben tudunk felkerülni, és hogy tudunk hitelt felvenni BAR listásként?

Hitelfelvétel aktív KHR/BAR státusz mellett? Itt a megoldás!



 

 Hiteligénylés aktív BAR esetén

A negatív KHR/BAR listára a következő esetekben kerülünk fel:

  • legalább 90 napja nem törleszted a fennálló hiteledet, és a tartozásod mértéke eléri a mindenkori minimálbér összegét (2021-ben nettó 111.321 Ft)
  • ha bankkártyával vagy hitelkártyával élsz vissza
  • ha hamis dokumentumokat, iratokat mutatsz be a hitelintézetnek

Amennyiben közeledünk a nyugdíjkorhatár felé, érdemes pénzügyeinket rendezni, hogy békében teljenek a nyugdíjas évek. Abban az esetben, ha hiteleit szeretné kiváltani, vagy nyugdíjas hitellehetőségek érdeklik, itt találja a megoldásokat.



 

Hitelfelvétel nyugdíjasként

Pozitív KHR/BAR

Ezen a listán szerepelnek az aktív hitelszerződéssel rendelkező jó adósok, akik rendben törlesztik a hitelüket. A bankok számára ez is fontos információként szolgál, ugyanis ha újabb hitel felvételén gondolkodsz, akkor a hitelintézet számára pozitívum, hogy a meglévő vagy múltbeli hiteleidet rendben fizeted, fizetted.

Hogy kerülhetek le a KHR/BAR listáról?

Abban az esetben, ha 90 napnál régebbi, a minimálbér összegénél magasabb tartozásod van a bankod felé, akkor automatikusan felkerülsz a negatív KHR/BAR listára, ahol aktív státuszban fognak nyilvántartani.

Ahhoz, hogy lekerülj először is törlesztened kell a bank felé fennálló tartozásod. Ekkor még továbbra is szerepelni fogsz a negatív KHR/BAR listában, viszont már nem aktív, hanem passzív státuszban.

Abban az esetben, ha a teljes tartozást kifizettük, akkor 1 év után kerülünk le a negatív KHR/BAR listáról. Ha csak úgy tudtuk visszafizetni a hátralékunkat, hogy a tartozás egy része elengedésre került, akkor 5 évig, amennyiben pedig egyáltalán nem történik meg a tartozás visszafizetése akkor 10 évig fogunk szerepelni a passzív KHR/BAR listában. Az MNB által meghatározott termékek köre bővült, érdemes átnézni a Fogyasztóbarát személyi kölcsönöket is.

Fogyasztóbarát személyi kölcsönöket itt találja.



 

Fogyasztóbarát személyi kölcsönök.

Maradt még benned kérdés? Itt találsz további lehetőségeket:

Hiteligénylés passzív BAR esetén

Hiteligénylés aktív BAR esetén

Személyi kölcsön nyugdíjasként

Hitelfelvétel külföldi jövedelemmel

Fogyasztóbarát személyi kölcsönök

Előző cikkEzek a legegyszerűbb és legbiztonságosabb megtakarítási lehetőségek nyugdíjasok számára!
Következő cikkEzzel a módszerrel növelheted a megtakarításodat anélkül, hogy veszteségként élnéd meg!