Fontos tudni mikor fizet a kötelező és a casco

0
20

Sok tévhit kering az interneten a kötelező és casco biztosítással kapcsolatban. Habár mindkét biztosítási forma gépjárművekre vonatkozik, mégis szinte teljes mértékben eltérnek egymástól. Amennyiben gépjármű tulajdonosok vagyunk nagyon fontos, hogy jól el tudjuk határolni a két biztosítást annak érdekében, hogy a megfelelő biztosítási védelmet tudjuk kialakítani járművünk számára. Cikkünkben megmutatjuk, hogy mik a kötelező biztosítás és a casco legfőbb tulajdonságai, illetve választ adunk arra a kérdésre is, hogy mikor éri meg rendelkezni velük.

Miért fizetnél többet, ha olcsóbban is megkaphatod a kötelező biztosítást? Mutatjuk hogyan!

A legolcsóbb kötelező biztosítást keresed? Így találhatod meg!

Mikor fizet a kötelező biztosítás?

Ahogyan a nevében is benne van a kötelező biztosítás nem egy választható biztosítási forma, minden gépjárműtulajdonosnak kötelező rendelkeznie vele. A biztosítás megléte nélkül nem is vehetünk részt a közúti forgalomban, így elengedhetetlen részét képezi a mindennapi közlekedésnek. A biztosítási formát törvény is szabályozza, ami azt is jelenti, hogy a kötelező biztosítás mindenki számára ugyanazt a szolgáltatást nyújtja. Az éves díjtól eltekintve nincsen semmilyen különbség két különböző biztosítónál kötött kötelező biztosítás között.

A biztosítás elsődleges célja, hogy megtérítse az általunk okozott károkat. Fontos tudni, hogy a kötelező biztosítás csak a másoknak okozott károkat téríti meg, a saját gépjárművükben keletkezett károk esetén nem számíthatunk kártérítésre. A kötelező biztosítás tehát azt a célt szolgálja, hogy amennyiben mások gépjárművében kárt okozunk, akkor az okozott kár mértékét a biztosító megtérítse, így a szenvedő félt ne érje anyagi kár. Másik oldalról megközelítve, ha a mi gépjárművünkben okoznak kárt, akkor a másik fél kötelező biztosítása garantálja azt, hogy a keletkezett kár a biztosító részéről megtérítésre fog kerülni, így minket sem ér anyagi kár.

Mennyit fizet a biztosító kártérítésként?

A KGFB törvény egyértelműen rögzíti a kártérítés maximális mértékét. Dologi károk (gépjárműben bekövetkezett károk) esetén a kártérítés maximális mértéke 1.220.000 euró (kb. 435 millió Ft), míg személyi sérüléssel járó balesetek esetén pedig maximálisan 6.070.000 euróig (kb. 2200 millió Ft-ig köteles helytállni a biztosító. Ezek olyan magas határértékek, hogy szinte biztosra vehető, hogy a biztosítás maradéktalanul megtéríti az általunk vagy más által nekünk okozott kárt.

Casco biztosítás: miben tér el a kötelezőtől?

A legalapvetőbb különbség, hogy a casco a kötelezővel szemben egy választható biztosítási formát jelent. A másik legfontosabb különbség, hogy a casco biztosítás a saját járművünket védi a károk ellen. Akár saját hibánkból adódóan rongálódott meg a járművünk, akkor egy környezeti csapás következtében, a casco biztosítás által kártérítésre számíthatunk. Összességében, a casco hatálya alá tartozik minden olyan káresemény, amely más (alapvetően a kötelező) biztosításból nem térül meg.

Cikkajánló: Miért kötelező a kötelező biztosítás?

Mikor fizet?

Tipikus esetek, amikor a casco kártérítést nyújt:

  • időjárási viszontagságok: jégeső, villámcsapás, árvíz, földcsuszamlás, tornádó
  • tűzkár
  • kőfelverődés
  • üvegtörés
  • saját hibás károk: koccanások, nekitolatás, oszlopkidöntés
  • balesetet okozunk, és a saját járművünk is megsérül
  • ha ellopják, megrongálják az autónkat

A casco biztosítás tehát széleskörű védelmet jelent a saját járművünkben keletkezett károkra, ami igen értékes lehet, hiszen a saját gépjármű az emberek egyik legtöbbet érő vagyontárgya. A casco biztosítás további rendkívüli előnye, hogy nem csak Magyarországon, hanem egész Európában érvényes biztosítási védelmet jelent. Így, ha egy külföldi nyaralás vagy síutazás során történne meg a baj, akkor is számolhatsz a biztosító segítségére és kártérítésére.

Tipp: Amennyiben 15 évesnél fiatalabb autód van, akkor mindenképp megéri legalább fontolóra venned a casco biztosítást. Az ilyen életkorú autóknál ugyanis jellemzően sokkal magasabb egy esetleges kár értéke, mint az éves biztosítási díj. A 15 évnél idősebb autóknál már sokkal korlátozottabb a casco biztosítások kínálata, illetve ár-érték arányban sem olyan versenyképesek a biztosítási díjak.

Amire viszont érdemes odafigyelni

A casco egy nagyon hasznos kiegészítője a kötelező biztosításnak, hiszen együttesen szinte minden káresemény ellen képesek biztosítási védelmet nyújtani. A casco azonban egy nagyon egyedi termék, amely a kötelező biztosítással szemben nem mindenki számára ugyanazt a szolgáltatást nyújtja. Nem csak a biztosítók kínálatában elérhető casco biztosítási csomagok térnek el jelentősen, hanem a biztosított jármű egyedi paraméterei is alapjaiban meghatározzák az elérhető biztosítási fedezeteket és azok díjait.

Nagyon figyelmesnek kell lenni azzal kapcsolatban is, hogy egy alap casco biztosítás pontosan milyen káreseményekre terjed ki. Példának okáért, a lopáscasco ugyanis nem feltétlen szerepel alapértelmezetten a biztosítási csomagokban. Amennyiben viszont mindenképp szeretnénk védeni magunkat az autó eltulajdonítása okozta kár ellen, akkor kiegészítő biztosításként vagy magasabb fokú biztosítási csomag által bevonható a biztosítási fedezetek közé.

Mikor nem fizet a casco?

Habár nagyon széleskörű és egyedi védelmet alakíthatunk ki a casco segítségével, nem számíthatunk minden esetben kártérítésre. A casco esetében ugyanis kötelező önrészt megállapítani, amely jellemzően a kár értékének egy meghatározott százalékos értéke (jellemzően 10%), valamint többnyire egy minimum érték is párosul emellé (jellemzően 100 ezer Ft). Ez azt jelenti, hogy ha a kár értéke nem éri el ezt a minimálisan meghatározott értékét, akkor a biztosító végül nem is fog kifizetést teljesíteni.

Előfordul, hogy nem egy baleset miatt hibásodik meg az autónk (például ajtózár) vagy éppen elveszítjük az autó kulcsát. A casco ebben az esetben sem teljesít kifizetést, hiszen csak akkor fedezni a költségeket, ha ismeretlen tettesek rongálták meg a zárat vagy tulajdonították el az indítókulcsot.

Mindent tehát nem fedez a casco, de egy jól összeállított biztosítási csomag nagyon széleskörű védelmet ad a nem várt események ellen, melyeket csak jelentős kiadás mellett tudnánk önállóan megfinanszírozni. Csak a saját preferenciáid és az autó egyedi jellemzőin múlik, hogy mi az optimális biztosítási védelem az autód számára. Egy jó CASCO biztosítással csak többet nyerhetsz, mint veszíthetsz! Tedd meg Te is az első lépést az autód védelme érdekében.

 

Kapcsolódó tartalmak:

Megéri autót vásárolni személyi kölcsönből?

Előző cikkMelyik a legolcsóbb utasbiztosítás? Párszáz forintért már köthető!
Következő cikkHitelfedezeti biztosítás, a BAR lista ellenszere

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét