Hasznos tippek biztosításhoz

0
11

A biztosítási szektor erősödésével a magyarok egyre nagyobb része rendelkezik egyre többféle biztosítással. Az optimális biztosítási védelem kialakítása azonban nem csak a biztosítás megkötésekor fontos. A biztosítások jelentős része aktív törődést igényel, ha nem szeretnék váratlan kellemetlenségekbe ütközni. Egy elhanyagolt biztosítás szélsőséges esetben ugyanis alig ér többet, mintha nem is lenne biztosításunk. Cikkünkben 7 hasznos tippel és tanáccsal igyekszünk támogatni a biztosítások területén, hogy a szerződésed élettartama alatt ne érjenek meglepetések.

A biztosítási szerződést nem elég megkötni

Sokak számára már egy biztosítás kialakítása és megkötése is kihívást jelent. Ez teljesen természetes, hiszen a biztosítások nagyon összetett termékek, így tényleg csak azok értik maximálisan az egyes termékek működést, akik a biztosítási szektorban tevékenykednek. Ugyanakkor egy biztosítás nem áll meg azt követően. Sőt, éppen hogy csak ekkor lép életbe a biztosítás, és semmiképp sem szabad azt elhanyagolnunk. A biztosítások, valamint a biztosított vagyontárgy vagy személy az idő múlásával folyamatosan változik, így könnyedén előfordulhat, hogy habár kezdetben valóban egy jó biztosítási védelem került kialakításra, az idő folyamán ez elévült, miközben ugyanazt vagy akár magasabb árat fizetünk érte. Sajnos az ügyfelektől származó negatív tapasztalatok a biztosításokkal kapcsolatban gyakran onnan származnak, hogy a biztosítás megkötése után nem foglalkoznak tovább a szerződéssel és úgy érzik, hogy innentől nincsen mi miatt aggódni, a biztosító majd biztosan fizet. De ez sajnos nem teljesen így működik.

Cikkajánló: Megéri egyáltalán biztosítást kötnünk?

A tudatosan kialakított biztosítás

A biztosítások csak úgy mint a mindennapi élet tudatosságot igényelnek. Ez a tudatosság azonban maximálisan kifizetődő. Egy rendszeresen aktualizált és jól kialakított biztosított ugyanis pontosan azt a szolgáltatást nyújtja, melyet mi is elvárunk tőle. Így pedig nem is fogunk csalódni ezekben az elsőre kicsit elítélhetőnek tűnő biztosítási termékekben. Ugyanakkor ez a tudatosság nem magától értetődő. Egyáltalán nem elvárt senkitől, hogy úgy kezelje pénzügyeit vagy éppen biztosításait, mint egy ezen a területen dolgozó szakember. A következőkben 7 hasznos tippel és tanáccsal igyekszünk szolgálni olvasóink számára, amelyek nagymértékben segítenek abban, hogy a biztosításaikat magabiztosan és helyesen kezelhessék, így sosem csalódva az általuk nyújtott szolgáltatásban.

1. Légy tudatában annak, hogy mire terjed ki a biztosítási védelem!

Tekintsd át a biztosítási szerződésben rögzített káreseményeket, melyek esetén kártérítésre számíthatsz a biztosítótól! Különös tekintettel figyelj oda azon részekre, mely arról szól, hogy milyen esetekben mentesül a biztosító a kártérítés teljesítése alól, illetve milyen kivételes esetekben nem számíthatsz kártérítésre.

2. Legyünk tisztában a szerződéses jogainkkal!

Nagyon fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy milyen jogokat érvényesíthetünk a biztosítóval szemben. Pontosan mikor és mit tehetünk abban az esetben, ha káresemény keletkezett a biztosított vagyontárgyban vagy személyben, illetve ha valamilyen okból kifolyólag nem értünk egyet a biztosító döntésével, eljárásmódjával és panaszt szeretnénk tenni. Azzal is célszerű tisztában lenni, hogy mi történik, akkor ha átmenetileg nem tudsz eleget tenni fizetési kötelezettségednek.

3. Legyünk tisztában szerződéses kötelezettségeinkkel!

A biztosítási szerződésben nem csak az általunk érvényesíthető jogok hangsúlyosok, hanem kötelezettségeink is merülnek fel a biztosító felé. Ez pedig sokkal többet jelent annál, minthogy időben és rendszeresen megfizetjük a biztosítási díjakat, ami alap elvárás, hiszen a biztosítási szerződés felfüggesztésével, megszűnésével járhat a díjelmaradás. Nagyon oda kell figyelnünk a közlési kötelezettségünkre, hogy a káresemény bejelentése során hogyan kell eljárnunk és milyen dokumentumokat kell benyújtanunk a biztosítónk felé.

4. Évente igazítsuk ki a biztosítási védelmet, ha szükséges!

A vagyontárgyak vagy Te magad is rengeteget változol az idők alatt, amely könnyen eredményezheti azt, hogy a kockázati kitettségek megváltozása miatt a biztosításunk már nem jelent megfelelő védelmet. Ez könnyedén alul- vagy éppen felülbiztosítással is járhat, ami azt jelenti, hogy a valósághoz képest sokkal alacsonyabb vagy magasabb mértékben vagyunk fedezve egy káresemény ellen, mint az elvárt lenne. A rosszul kialakított biztosítás ráadásul nem csak kellemetlenséget okoz abban a tekintetben, hogy nem minden esetben számíthatunk kártérítésre, amikor arra szükségünk lenne, hanem egyúttal feleslegesen sokat fizetünk egy rossz biztosításért. Ennek elkerülése végett érdemes évente felülvizsgálni a biztosítási védelem kialakítását szakértő segítségével.

5. Évente vizsgáljuk felül a biztosítási díjunkat!

Nem csak a biztosítási védelmünket, hanem a biztosítási díj nagyságát is érdemes időközönként, célszerűen évente felülvizsgálni. Ennek az az oka, hogy a biztosítások piaca is egy versenyzői piac, ahol az egyes biztosítók harcolnak az ügyfelek kegyeiért. Könnyedén előfordulhat, hogy ugyanazt a biztosítást máshol sokkal olcsóbban is megkaphatjuk, emiatt pedig érdemes lehet szolgáltatót váltanunk. Egy tudatos szinten éves szinten több ezer, akár több tízezer Forintot is megtakaríthatunk, miközben a biztosítunk tartalma minőségében nem romlott.

6. Kövessük nyomon a biztosítói szerződéses változásokat!

A biztosítók minden szerződésünket érintő változásról kötelesek minket írásos után tájékoztatni. Ezeket a megkereséseket célszerű komolyan venni és pár percet áldozni arra, hogy áttekintsük milyen változások kerültek bevezetésre. Ezek ugyanis alapjaiban változtathatják meg a kezdetben kialakított szerződésünk tartalmát.

7. Tekintsük át a biztosítói díjkedvezmények körét!

Nem is gondolnánk, de a biztosítók számos jogcímen nyújtanak kedvezményeket a biztosítói díjakból. Ezekkel összességében pedig rengeteget tudunk megtakarítani. A biztosítók gyakorlata más és más, de jellemzően a következő esetekben érvényesíthetsz kedvezményeket:

  • online szerződéskötés
  • díjfizetési gyakoriság: a kedvezmény mértéke éves díjfizetési gyakoriság esetén a legmagasabb, de már féléves és negyedéves gyakoriság esetén is kedvezményben részesülhetsz
  • díjfizetés módja: banki átutalás vagy csoportos beszedés útján teljesített biztosítási díj esetén szintén kedvezményre számíthatsz
  • meglévő termékek száma: amennyiben egy biztosítónál több termékkel rendelkezel, akkor minden biztosításod díjára kedvezményt érvényesíthetsz

A biztosítási díj felülvizsgálatakor is érdemes ezeket figyelembe venned. Amennyiben pedig nem szeretnél váltani, akkor a díjfizetési gyakorlatot megváltoztatásával még mindig jelentős összeget takaríthatsz meg.

További hasznos tippek és tanácsok a biztosításokról: 

Hasznos tippek és tanácsok a biztosítások megkötéséhez

Megéri biztosítás közvetítőn keresztül biztosítást kötni?

Előző cikkBiztosításközvetítő vélemények. Megéri kérni a segítségüket?
Következő cikkCsoportos személybiztosítás a negatív KHR státusz ellen!

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét