Hasznos tippek és tanácsok biztosításkötéshez

0
16

A biztosítások egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a magyarok körében, ugyanakkor számos kritika éri is ezeket, mert egyszerűen sokan feleslegesnek, drágának találják, vagy valamiért csalódtak egy korábbi biztosításukban. A biztosítások ugyanakkor egy rendkívüli eszközt jelentenek, azonban nem mindegy hogy végül hogyan alakítják ki ezeket. Az optimális biztosítási védelem kialakítása ugyanis több pilléren nyugszik. A következőkben 7 hasznos tippel és tanáccsal kívánjuk számodra megkönnyíteni a biztosítási csomagod kialakítását, hogy ne csak rendszeres havi kiadásként, hanem valódi értékkel rendelkező szolgáltatásként gondolj a biztosításokra.

Cikkajánló: Megéri egyáltalán biztosítást kötnünk? Itt a válasz!

Mi jelenti az igazi kihívást a biztosítások megkötésében?

A biztosítások megkötésében nem is feltétlenül az jelenti a legnagyobb kihívást, hogy önkéntesen egy biztosítás igénybe vétele mellett döntsünk, hanem hogy ezt követően egy optimális biztosítási védelem kerüljön kialakításra a biztosítási szerződésünk keretén belül. Ez ugyanis azért jelen nagy problémát mert tapasztalatok szerint a biztosítással rendelkezők több mint 80%-a olyan biztosítási védelemmel rendelkezik, amely nem illeszkedik tökéletesen a biztosított vagyontárgy vagy személy egyéni és általános sajátosságaihoz. Ez jellemzően olyan formában nyilvánul meg, hogy sokan feleslegesen sokat fizetnek egy rosszul kialakított biztosításért.

A nem megfelelően kialakított biztosítás pedig olyan veszélyeket hordoz magával, hogy habár biztosítva vagyunk a keletkezett kár ellen, mégsem kapjuk meg a keletkezett kár teljes összegét (holott ezt elvárnánk). Sőt, súlyosabb esetben az is előfordulhat, hogy egyáltalán nem kapunk kártérítést. Ez azonban pár hasznos tipp és tanács megfogadásával könnyedén elkerülhetővé válik, és ekkor a biztosításunk már valóban úgy fog működni a gyakorlatban, mint ahogy azt elméletben elvárjuk.

Egy kis segítség, hogy könnyebbé tegyük a döntést

Az alábbiakban néhány hasznos tippet és tanáccsal kívánjuk számodra megkönnyíteni azon döntést meghozatalát, hogy érdemes-e biztosítást kötnöd, illetve hogyan alakíthatod ki az optimális biztosítási védelmet!

1. Van, amikor szinte alig jelent terhet a biztosítási díj megfizetése!

Ha a biztosítás megkötése képest minimális többletterhet jelent az alaphelyzethez képest, akkor erősen érdemes fontolóra venni a biztosítás megkötését! Például egy főre egy néhány ezer Ft-os utasbiztosítás minimális terhet jelent egy külföldi nyaralás költségeihez képest vagy egy hitelfedezeti biztosítás havi díja is csak alig tesz hozzá a havi törlesztőrészletekhez. A kiegészítő biztosítási fedezetek is nagyon kedvező díjon vehetők igénybe az alap csomagon felül, ráadásul magas hozzáadott értékkel bírnak.

2. A nagy összegű káresemények védelem legyen elsődleges!

Elsődlegesen a ritkán előforduló, de nagy hatású káresemények ellen érdemes biztosítást kötni és nem a gyakran előforduló, de kis hatású károk megtérítésére kell koncentrálnunk. Példaképpen sokkal könnyebben eltudjuk viselni azt a terhet, ha évente beázás miatt néhány tízezer Ft-os kárunk adódik, miközben ennek többszörösét fizetjük ki biztosítási díjként, mintsem azt, hogy leég a fél lakásunk és milliós kárunk keletkezik, melyet a biztosító maradéktalanul megtérít.

3. Csakis az egyéni kockázati tényezőknek megfelelő biztosítás jelenthet optimális védelmet!

Minden egyéni jellemzőt vegyél figyelembe a biztosítási védelem kialakításra során. Ha ugyanis figyelembe veszed a biztosított vagyontárgy egyéni kockázatait is, akkor a biztosításod sokkal személyre szabottá válik, és optimális védelmet nyújt számodra. Ha egy káresemény nagyobb valószínűséggel következik be valamilyen egyedi okból kifolyólag a biztosított vagyontárgy vagy személy esetében, akkor arra nagyobb hangsúlyt helyezz!

4. Az optimális biztosítás a kockázatvállalási hajlandóságtól is függ!

Vedd figyelembe a saját kockázatvállalási hajlandóságod! Ha jól viseled a kockázatokat, akkor ne menj bele olyan biztosítás megkötésébe, mely feleslegesen nagy kiadást jelent számodra, ha egyébként magad is vállalod az esetlegesen keletkező károk költségét. Ha kockázatkerülő vagy, akkor törekedj az egyéni kockázatoknak megfelelő teljes körű védelem kialakítására, így ugyanis minden váratlan kiadást elkerülhetsz.

5. Tekintsd át a biztosítók ajánlatait!

Hatalmas különbségek vannak az egyes biztosítók díjai között, így könnyedén lehet hogy akár több ezer Ft különbség is lehet a különbség két olyan biztosítás havi díja között, amely ugyanazt a védelmet adja. Alakítsd ki a számodra legoptimálisabb biztosítási csomagot és válaszd ki közül a legkedvezőbb ajánlatot!

6. Biztosítási csomagokban gondolkodj!

A legáltalánosabb és legjellemzőbb kockázatokra adódóan a biztosítók különféle biztosítási csomagokat alkottak meg. Ezek nem csak azért hasznosak, mert egy jó kiindulási alapot jelentenek, hanem a kedvezőbb díjjal rendelkeznek, valamint az egyéni kéréseknek megfelelően további biztosítási fedezetekkel egészíthetők ki!

7. Légy tisztában a szerződéses kötelezettségeiddel!

A biztosítási szerződés rád nézve is kötelezettségeket tartalmaz, melyek be nem tartása azt is eredményezheti, hogy a biztosító 0 Ft kártérítést ítél meg számodra. Légy tisztában azzal, hogy milyen feltételeknek kell eleget tenned a biztosítási szerződés élettartama alatt. Alaposan olvasd végig a biztosítási szerződés tartalmát és ne szégyellj segítséget kérni annak értelmezésében. Ahhoz, hogy valóban a te igényeidet tükrözze a biztosítás, a szerződés minden elemével tisztában kell lenned. Így könnyedén elkerülheted a később váratlan meglepetéseket.

Neked ajánljuk: 

Hitelfedezeti biztosítás, avagy a KHR ellenszere.

Miért kötelező a kötelezőbiztosítás?

Online lakásbiztosítás kötés? Mutatjuk hogyan!

Előző cikkMegéri biztosítást kötni? A válasz: attól függ!
Következő cikkBiztosításközvetítő vélemények. Megéri kérni a segítségüket?

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét