A mai társadalomban nagyon megosztóak a vélemények a nyugdíjmegtakarításokat illetően. Egy viszont biztos, a jelenlegi nyugdíjrendszer nem tartható fenn hosszútávon, így veszélyes lehet kizárólag az állami nyugdíjra alapozni időskori megélhetésünket. Napjainkban is erőteljes az a tendencia, hogy a nyugdíjak összege leszakad a bérekétől, és nem úgy tűnik, hogy ez a későbbiekben is jelentősen változna. Ezáltal már manapság is egyre nehezebb a nyugdíjasoknak fenntartani szerénynek tekinthető életszínvonalukat, a jövő pedig még nagyobb bizonytalanságot hordoz magában.
Mi a legnagyobb ellenérv a nyugdíjmegtakarításokkal szemben?
Az előbb említett problémák ellen jelentenek megoldást a különböző nyugdíjmegtakarítási formák (nyugdíjbiztosítás, önkéntes nyugdíjpénztár, nyugdíj-előtakarékossági számla), melyek segítségével az aktív éveink alatt félretett pénzből biztosíthatjuk időskori megélhetésünket. Ezzel saját kezünkbe vehetjük a sorsunkat, és sokkal kevésbé leszünk kitéve az állami nyugdíjak lemorzsolódásából fakadó kockázatoknak. Gyakran felmerül azonban, hogy mire is elegendő a magyarok fizetése, sokan ugyanis nem tehetik meg, hogy havi rendszerességgel könnyedén több tízezer Ft-ot tegyenek félre nyugdíjmegtakarítási célból. Cikkünkben azt szeretnénk megmutatni, hogy már egy szerényebb összeg félretételével is nagymértékben hozzájárulhatunk időskori anyagi biztonságunkhoz.
Mekkora lejárati értékre számíthatunk egy nyugdíjmegtakarítás esetén?
A Bankmonitor kalkulátorával számszerűen megtudhatod, hogy mekkora összeget tudsz felhalmozni nyugdíjas korodra. Amennyiben bármilyen kérdés merülne fel benned, akkor egy szakértő kolléga is a segítségedre lesz, aki nem csak átlátja a piaci kínálat egészét, hanem személyre szabott kalkulációkkal is segíti a döntéshozatalt és a leginkább megfelelő nyugdíjmegtakarítási termék kiválasztását. A jövőd a Te kezedben van! Add le érdeklődésed, és tedd meg az első lépést a gondtalan időskor felé!
Saját példánkban egy olyan 35 éves személy példáján keresztül vizsgáljuk meg egy nyugdíjmegtakarítás lejárati értékét, aki a nyugdíjba vonulásáig, vagyis 30 éven keresztül havi 10, 20 és 30 ezer Ft-ot tesz félre. Az egyik opció, hogy otthonában teszi félre a pénzt, melyek után 0% hozamra számíthat. A másik opció, hogy egy közepes kockázatú nyugdíjmegtakarításba fektet, mellyel évente átlagosan 7% hozamra tehet szert éves átlagos 3% költség mellett. (Az MNB hozam és Teljes Költség mutató statisztikái alapján ezen értékek jól tükrözik egy átlagos nyugdíj-előtakarékosság paramétereit.)
Amíg az otthoni perselybe tett pénz nem kamatozik, addig a nyugdíjmegtakarítási formák 3 forrásból biztosít számottevő hozamot:
- a rendszeres megtakarítási összeg befektetéséből származó hozam
- a rendszeres megtakarítási összeg befizetése után járó éves 20%-os adójóváírás
- az adójóváírások befektetéséből származó hozam
Az alábbi ábra kitűnően mutatja a két opció közötti nagyságrendbeli különbségeket már alacsonyabb összegű havi befizetések esetén is. Abban az esetben, ha 30 éven keresztül havi tízezer forintot teszünk félre, akkor végül 3.600.000 Ft fog a rendelkezésünkre állni, amennyiben havi megtakarításaink nem kerültek befektetésre. Egy nyugdíjmegtakarítás esetén azonban egyszerre élvezhetjük a 20%-os adókedvezmény és a befeketések hozamaiból származó előnyöket, így végül több mint kétszer akkora, számszerűen 7.970.837 Ft-ra számíthatunk nyugdíjba vonuláskor. Már ekkora összeg is elegendő arra, hogy 160 hónapon, vagyis több mint 13 éven keresztül havi 50.000 Ft nyugdíj-kiegészítést biztosítson számunkra.
A két megtakarítási forma közötti különbség magasabb havi rendszeres befizetés mellett még tovább nő. Havi 20 ezer Ft megtakarítás mellett az otthoni persely 7.200.000 Ft-ot fog tartalmazni, a nyugdíjmegtakarítási számlánk értéke időközben azonban 15.941.673 Ft-ra gyarapodott. Havi 30 ezer Ft megtakarítás esetén pedig a mindösszesen 10.800.000 Ft befizetés 23.912.510 Ft-os lejárati értéket eredményez.
Nem csak a havi megtakarítás összege a mérvadó
A lejárati értékek alapján látható, hogy egy nyugdíjmegtakarítással a befektetésekből származó hozamoknak és adókedvezménynek köszönhetően több mint kétszer akkora összegre számíthatunk nyugdíjba vonuláskor, mintha otthon gyűjtögettük volna a pénzt. Fontos eredmény, hogy már havi 10 ezer Ft befizetésével is tekintélyes összeget halmozhatunk fel nyugdíjmegtakarítási számlánkon, amely kiszámítható anyagi segítséget jelent nyugdíjas éveinkben.
A nyugdíj-előtakarékosságok lejárati értékét azonban nem csak a havi megtakarítás összege, hanem annak kezdete is befolyásolja. Amennyiben lehetőségeink engedik, érdemes fiatalabb korunkban elkezdeni a nyugdíjas éveinkre történő megtakarítást. Minél korábban gondolunk időkori megélhetésünkre, annál magasabb összegre tehetünk szert. Így a szerényebb jövedelemmel rendelkezők számára sem jelent hátrányt, ha csak havi 10 ezer Ft-ot képesek nyugdíjmegtakarítási célból félretenni, amennyiben már fiatalabb korukban elkezdenek félretenni.
Jó tudni: A legtöbb esteben a havi megtakarítás összege rugalmas, így egy követhető stratégiát jelent, hogy fiatalon szerényebb összeggel indítunk nyugdíj-előtakarékosságot, majd a korunk előrehaladtával és a fizetésünk növekedésével együtt növeljük a havi befizetések összegét.
Mostanra már Te is megbizonyosodhattál a nyugdíjmegtakarítások erejéről. Ne habozz tovább, add le érdeklődésed a Bankmonitor Kalkulátorán keresztül, és kérj ingyenes tanácsadást kötöttségek nélkül!
Megválaszolatlan kérdés maradt benned? Tudj meg többet a nyugdíjmegtakarítási termékekről!
8 érv, miért érdemes nyugdíjmegtakarítást nyitni
Melyik nyugdíjmegtakarítást érdemes választanom?,
Miért van egyre nagyobb jelentősége a nyugdíjmegtakarítási formáknak?
Akár már havi 3 ezer Ft-tal is indíthatunk nyugdíjmegtakarítást!
[…] Cikkajánló: Mekkora nyugdíjkiegészítésre számíthatok havi 10, 20 és 30 ezer Ft megtakarítással? […]