8 érv, miért érdemes nyugdíjmegtakarítást indítani

4
480

Napjainkban egyre népszerűbbek a magyar lakosság körében a nyugdíjmegtakarítási termékek. Ez nem véletlen, ugyanis egyre kevésbé számíthatunk arra, hogy az állami nyugdíj elegendő lesz arra, hogy fenn tudjuk tartani az aktív évek alatti életszínvonalunkat. A nyugdíjas hitelfelvételi lehetőségek elég korlátozottak, így érdemes már aktív éveink alatt is a nyugdíjas éveinkre gondolni, amihez a különböző megtakarítási lehetőségek nyújthatnak segítséget. Ezekkel ugyanis jelentős többletjövedelemre számíthatunk a nyugdíjunkon felül. Cikkükben 8 érvet mutatunk arra, hogy miért éri meg nyugdíjmegtakarítást nyitni.

1. Az állami nyugdíjak alacsony szintje és fenntarthatatlansága

2020-ban egy átlagos nyugdíjas nettó 142.000 Ft nyugdíjra volt jogosult, ezzel szemben a nettó átlagbér összege 268.000 Ft volt. A problémát tovább fokozza, hogy elmúlt években a jövedelmek évente átlagosan 6-8%-kal emelkedtek, amíg a nyugdíjak szintje csak infláció mértékét követte, ami éves szinten 2-3% volt. Ez azt jelenti, hogy évről-évre egyre nagyobb a szakadék a jövedelmek és a nyugdíjak között. A születéskori várható élettartam pedig folyamatosan nő, így a nyugdíjban töltött várható évek száma is növekszik. Az elöregedő társadalom, a jelenlegi nyugdíjrendszer fenntarthatatlansága pedig csak tovább fokozza a problémát. A jelenlegi trendek azt vonják magukkal, hogy ha kizárólag az állami nyugdíjunkból szeretnénk megélni idős korunkban, akkor az életszínvonalunk jelentős visszaesésével kell számolnunk. Ennek kivédése ellen érdemes félretennünk a nyugdíjas éveinkre, melynek egy kitűnő eszközét jelentik a nyugdíj-előtakarékossági formák.

2. Háromféle elérhető megtakarítási forma

Ha nyugdíjmegtakarításban gondolkozunk, akkor 3 termék közül választhatunk: nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ), önkéntes nyugdíjpénztár (ÖNYP) és nyugdíjbiztosítás. Mindegyik konstrukció más-más jellemzőkkel rendelkezik, így érdemes megismernünk az egyes különbözőségeket, hogy a számunkra legmegfelelőbb terméket válasszuk. Ehhez ITT találhattok segítséget.

3. Adókedvezmény

Nyugdíjmegtakarítás esetén az éves befizetéseink után 20%-os jóváírásban részesülünk, melyet az állam a befizetett személyi jövedelemadónkból térít vissza. Ennek az összege éves szinten akár 280.000 Ft is lehet! Számszerűen például, ha minden hónapban 20.000 Ft-ot, vagyis éves szinten 240.000 Ft-ot helyezünk nyugdíjmegtakarítása, akkor 48.000 Ft-os jóváírásban részesülünk a következő évben.  Fontos megjegyzeni ugyanakkor, hogy az adókedvezményre csakis akkor vagyunk jogosultak, ha személyi jövedelemadót fizetünk, így a KATA-s vállalkozók, vagy a GYES-en levők számára nem elérhető!

Érdekel mekkora adójóváírásra vagy jogosult? Számolj a Bankmonitor kalkulátorával!

 

4. Saját kockázatunknak megfelelően fektethetjük be a pénzünket

Függetlenül attól, hogy melyik nyugdíjmegtakarítási formával rendelkezünk, lehetőségünk van meghatározni azt, hogy milyen formában kerüljön befektetésre a megtakarításunk. Ez csakis a saját kockázatvállalásunktól függ. Mind a kockázatkerülők, mind a kockázatkedvelők számára portfóliók széles köre érhető el, így csak a nyugdíjmegtakarításunk összegével annyi kockázatot vállalunk, amennyit elfogadhatónak tartunk. Mint ahogy máshol is, a magasabb kockázat magasabb várható hozamot eredményezhet, ugyanakkor ezesetben a veszteség mértéke is magasabb lehet.

Cikkünk ide kattintva folytatódik!

1
2
Előző cikkHitelfelvétel nyugdíjasként? Egyszerűbb mint gondolnád!
Következő cikkMelyik számomra a legjobb szabad felhasználású hitel?

4 HOZZÁSZÓLÁS

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét